Węgierskie stopy procentowe na pauzie
Węgierskie stopy procentowe na pauzie
27 - Sie - 2024 — 2•min
Na Węgrzech nie doszło do jedenastej z rzędu obniżki stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami rynku pozostały one na niezmienionych poziomach, a podstawowa stopa procentowa wciąż wynosi 6,75 proc.
Jednak nie powinno to dziwić, bo inflacja spadła z poziomów ponad 25 proc. do obecnych 4,10 proc. r/r.
Warto przypomnieć, że we wrześniu poprzedniego roku wynosiła ona najwyższe w regionie 13,00 proc.
Węgrzy prawdopodobnie zrobili zatem przerwę w cyklu obniżek stóp. Mówienie o zakończeniu cyklu wydaje się przedwczesne.
Stopy obniżył już każdy bank centralny w Europie Środkowej, dokonał tego także Europejski Bank centralny, FED wydaje się następny w kolejce.
Narodowy Bank Polski ostatni raz obniżył stopy procentowe w październiku. Od tamtej pory konsekwentnie pozostaje przy swoim.
Wydaje się jednak, że jego retoryka może ulec zmianie wraz ze spadkiem globalnej inflacji i kolejnymi obniżkami stóp dokonywanymi przez inne banki centralne.
Szymon Gil
Doradca Inwestycyjny
Michael / Ström Dom Maklerski
Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego.
Niniejszy materiał jest publikacją handlową Michael / Ström Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Warszawie:
a. nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
b. nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;
c. nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.