Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

Publikacje
i aktualności

image

25 - Wrz - 2023 - 2‧min

Zerowe stopy procentowe już nie powrócą

Jeszcze niespełna dwa lata temu stopy procentowe największych banków centralnych były bliskie zera. W USA przedział stopy procentowej był wyznaczony na 0-0,25%, w strefie euro podstawowa stopa wynosiła 0%, a w Polsce 0,1%. Dla wszystkich wymienionych gospodarek były to historycznie poziomy. Od tego czasu nastąpił szybki cykl podwyżek stóp procentowych. NBP zakończył cykl już rok temu, a w tym miesiącu zdecydował się na pierwszą obniżkę. Wydaje się, że również FED i EBC niedługo ostatecznie zakończą cykl podwyżek stóp procentowych.

image

22 - Wrz - 2023 - 3‧min

Wskaźnik PMI dla strefy euro

PMI dla przemysłu we wrześniu w strefie euro wyniósł 43,4 wobec 43,5 miesiąc wcześniej. W dalszym ciągu widać, że przemysł pozostaje w kryzysie. Zapaść w przemyśle widać przede wszystkim w gospodarce niemieckiej, gdzie wskaźnik PMI już od trzech miesięcy pozostaje poniżej 40 pkt. W tym miesiącu negatywnie zaskoczyła również Francja, gdzie wskaźnik wyniósł 43,5 wobec konsensusu na poziomie 46 pkt.

image

21 - Wrz - 2023 - 2‧min

W Wielkiej Brytanii stopy procentowe bez zmian

Bank Anglii na wrześniowym posiedzeniu nie zdecydował się podwyższyć stóp procentowych, które pozostały na poziomie 5,25%. W przypadku Banku Anglii poznaliśmy szczegółowy rozkład głosów. Za podwyżką głosowało czterech członków, a za utrzymaniem dotychczasowego poziomu pięciu. Różnica była zatem niewielka. Decyzja jest niespodzianką, oczekiwano, że Bank Anglii podniesie koszt pieniądza jeszcze raz o 25pb.  

image

21 - Wrz - 2023 - 2‧min

Realny spadek konsumpcji w Polsce

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu była niższa niż przed rokiem o 2,7%. W danych o sprzedaży widoczny jest realny spadek konsumpcji r/r. Wpływ miała na to wysoka inflacja, w tym realny spadek wynagrodzeń, który prowadził do ograniczenia realnej siły nabywczej gospodarstw domowych. W ujęciu miesięcznym odnotowano natomiast wzrost o 2,8%. Dezinflacja postępuje wraz z czym realnie zaczynają rosnąć również wynagrodzenia. Spodziewam się kontynuacji tych trendów co powinno przełożyć się na wzrost konsumpcji w kolejnych okresach. Nie oznacza to jednak, że konsumpcja szybko i mocno odbije, raczej będzie to stopniowy ruch korespondujący z oczekiwanym dalszym spadkiem inflacji. Wzrost PKB Polski w 2023r. będzie prawdopodobnie bliski zera, ale wydaje się, że przyszłe ożywienie koniunktury, może opierać się w pierwszej kolejności właśnie na odbiciu w konsumpcji.  

image

21 - Wrz - 2023 - 2‧min

Aktywa funduszy obligacji korporacyjnych, w końcu zaczęły podążać za ich stopą zwrotu

Aktywa funduszy obligacji korporacyjnych urosły w sierpniu o ponad 400 mln zł do poziomu 8,51 mld zł. Tym samym kontynuowały rozpoczętą w maju passę wzrostów, a ich aktywa zwiększyły się w tym czasie o prawie miliard złotych.

image

20 - Wrz - 2023 - 2‧min

Stopy procentowe w USA bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami FED jednogłośnie pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian. W przedziale 5,25-5,50%. Do końca roku pozostały dwa posiedzenia Rezerwy Federalnej, a z analizy „fedokropek” wynika, że dopuszcza ona jeszcze jedną podwyżkę w tym roku.

1 2 ... 14