Publikacje
i aktualności

image

21 - Cze - 2024 - 1‧min

Wynagrodzenia wzrastają realnie

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2024 r. wzrosło o 11,4 proc. r/r. Odczyt okazał się niższy niż prognozy (11,6 proc.). Wysoki nominalny wzrost wynagrodzeń przy niższych odczytach inflacji oznacza, że wynagrodzenia wzrastają realnie.

image

17 - Cze - 2024 - 5‧min

Majowe ochłodzenie w emisjach obligacji, ale popyt inwestorów nadal wysoki

Trzy emisje na łączną kwotę 102,5 mln zł – tak kształtuje się bilans maja, najsłabszego jak dotąd miesiąca w roku. Majowy wynik wypada blado w szczególności na tle pierwszego kwartału, kiedy to mieliśmy średnio 5 emisji na ponad 250 mln zł miesięcznie. Ostudzenie emocji na rynku obligacji korporacyjnych zdaje się jednak nie dotyczyć inwestorów.

image

13 - Cze - 2024 - 2‧min

Inflacja w USA poniżej prognoz, ale na obniżki stóp jeszcze poczekamy

Zgodnie z oczekiwaniami przedział stopy funduszy federalnych pozostał bez zmian. Powell ponownie wskazał, że komitet nie oczekuje, aby redukcja stopy funduszy federalnych była właściwa, dopóki nie nabierze większej pewności, że inflacja przesuwa się w stronę celu.

image

10 - Cze - 2024 - 8‧min

Podsumowanie maja - przegląd najważniejszych wydarzeń

Już od dłuższego czasu wydawało się, że znajdujemy się w przededniu rozpoczęcia cykli obniżek stóp procentowych przez największe banki centralne – na takie scenariusze wskazywały oczekiwania rynkowe. Tak się jednak nie stało, a scenariusz wysoko na dłużej pozostawał w mocy.

image

06 - Cze - 2024 - 2‧min

EBC rozpoczął cykl obniżek

EBC zdecydował się na pierwszą obniżkę stóp procentowych o 25pb. Decyzja nie jest zaskoczeniem. EBC rozpoczął cykl obniżek, ale pytaniem pozostaje, jakie będzie ich tempo. Terminy kolejnych ruchów w dół są niepewne i będą zależeć od napływających danych.

image

05 - Cze - 2024 - 2‧min

Na obniżki stóp procentowych w Polsce trzeba jeszcze poczekać

Stopa referencyjna NBP pozostała bez zmian na poziomie 5,75 proc. Taka decyzja jest zgodna z rynkowym konsensusem i raczej nikt nie spodziewał się, że będzie inaczej. Nastawienie RPP prawdopodobnie nie zmienia się, nawet pomimo niższego odczytu inflacji w maju.