Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

Publikacje
i aktualności

image

10 - Sie - 2022 - 3‧min

Fundusze obligacji korporacyjnych w końcu na plusie

Fundusze obligacji korporacyjnych mają za sobą ciężki okres. Średnia stopa zwrotu tej klasy aktywów za ostatnie dwanaście miesięcy to -3,65%, a od początku roku -2,11%. Do tego od początku roku z funduszy tych odpłynęło aż 28,6% aktywów czyli ponad 4 mld zł. Na horyzoncie pojawiła się pierwsza jaskółka i wraz z odbiciem na światowych giełdach przyszła poprawa wyników funduszy obligacji firm.

image

04 - Sie - 2022 - 1‧min

Podsumowanie lipca okiem Bartosza Wałeckiego

Zapraszamy do lektury naszego miesięcznika, w którym poruszamy najważniejsze kwestie minionego miesiąca z Polski i ze świata. W materiale, jak zawsze poruszamy kwestie inflacji, stóp procentowych oraz rynku mieszkaniowego i pracy. Omawiamy również sytuację na rynku obligacji korporacyjnych. Zapraszamy do lektury.     

image

03 - Sie - 2022 - 5‧min

Cykl wakacyjny - Obligacje korporacyjne. Walka z inflacją w czasach wysokich stóp procentowych

Wakacje to czas, na który pracujemy przez całą resztę roku. Czas, w którym możemy z wolną, niczym niezaprzątniętą głową uporządkować nasze inwestycje, być może zacząć budowę portfela inwestycyjnego od podstaw lub przynajmniej zapoznać się z aktualną sytuacją rynkową. Wysokie stopy procentowe to ciężki czas dla większości klas aktywów.

image

29 - Lip - 2022 - 1‧min

Rynek obligacji i stóp procentowych w lipcu 2022

Lipiec był kolejnym miesiącem, który przyniósł potwierdzenie szybkiego hamowania polskiej gospodarki. Po bardzo słabym odczycie PMI w sektorze przemysłowym za czerwiec, który spadł do poziomu 44.4 pkt wobec 48,5 pkt w maju (szczegółowe omówienie w poprzedniej publikacji) przyszła pora na „twarde” dane. Sprzedaż detaliczna w czerwcu okazała się największą negatywną niespodzianką. W cenach stałych urosła jedynie 3,2% w ujęciu rocznym, zaś w ujęciu miesięcznym zaliczyła 1,4% spadek. Po odsezonowaniu spadek w relacji do maja wyniósł aż -2,8%.

image

27 - Lip - 2022 - 4‧min

Wakacje kredytowe – potężny koszt dla banków

Koszt wakacji kredytowych dla sektora bankowego w latach 2022-2023 może sięgnąć nawet 20 mld złotych. Takie są szacunki Narodowego Banku Polskiego, który zwraca uwagę na negatywne strony tego rozwiązania. Wśród nich wymienia proinflacyjność, spadek podatków płaconych przez banki czy wykorzystanie wakacji przez osoby które wcale ich nie potrzebują. NBP apeluje o wprowadzenie wakacji tylko dla osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w okresie najniższych stóp procentowych.  Kredyty zaciągnięte w tym okresie to i tak aż 21% całego portfela złotowych kredytów mieszkaniowych. A jak z tak ogromnymi kosztami poradzą sobie banki?

image

19 - Lip - 2022 - 3‧min

Kolejny miesiąc spadków aktywów funduszy inwestycyjnych. Czy pora zatem na inwestowanie?

W czerwcu aktywa funduszy inwestycyjnych spadły o ponad 6 mld zł i znalazły się na poziomie zaledwie 262,3 mld zł. Od początku roku wartość aktywów funduszy spadła o ponad 34 mld zł (spadek o 11%). Na spadek ten składa się słaby wynik na zarządzaniu (-3,8 mld) i wypłaty inwestorów (-2,2 mld zł netto).