Publikacje
i aktualności

image

13 - Lis - 2024 - 2‧min

Inflacja w USA powoli oddala się od celu 2 proc.

Inflacja CPI w USA w październiku wyniosła 2,6 proc. r/r. Wskaźnik inflacji w stosunku rocznym wzrósł po raz pierwszy od marca. W poprzednim miesiącu wynosił 2,4 proc. r/r. Odczyt okazał się zgodny z konsensusem rynkowym.

image

08 - Lis - 2024 - 8‧min

Podsumowanie października - przegląd najważniejszych wydarzeń

Rynki finansowe już od dłuższego czasu żyły w niepewności w oczekiwaniu na wynik wyborów prezydenckich w USA. Prowadziło to do zwiększonej zmienności na rynkach finansowych. Prawdopodobieństwo tego czy w Białym Domu zasiądzie Donald Trump czy Kamala Harris z tygodnia na tydzień się zmieniało wraz z przeprowadzaniem kolejnych przedwyborczych sondaży.

image

07 - Lis - 2024 - 2‧min

Wygrana Trumpa będzie miała znikomy wpływ na przyszłe decyzje RPP

RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa Adama Glapińskiego, która od dłuższego czasu jest ważniejszym wydarzeniem niż sama decyzja dotycząca stóp procentowych. W tym wystąpieniu rynek szuka odpowiedzi na podstawowe pytanie, czyli to kiedy RPP rozpocznie obniżki stóp procentowych.

image

31 - Paź - 2024 - 2‧min

Nieznaczny wzrost inflacji CPI

Według wstępnego szacunku Inflacja CPI w październiku wyniosła 5 proc. r/r. Jest to nieznaczny wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca, kiedy odczyt wyniósł 4,9 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,3 proc. m/m. 

30 - Paź - 2024 - 1‧min

M/S DM uczestniczył w konsorcjum dystrybucyjnym oferującym obligacje spółki BEST SA

Michael / Ström Dom Maklerski uczestniczył w konsorcjum dystrybucyjnym oferującym obligacje serii AC3 spółki BEST S.A. o łącznej wartości nominalnej 60 mln zł. Obligacje są oprocentowane według stopy WIBOR 3M + 3,80%, a termin ich wykupu przypada na 30 października 2029 r.

image

24 - Paź - 2024 - 2‧min

Słabość sektora przemysłowego utrzymuje się

PMI dla przemysłu w październiku w strefie euro wyniósł 45,9 wobec 45,0 miesiąc wcześniej. Odczyt okazał się lepszy od prognoz (45,1). Zastój nadal trwa w największej gospodarce starego kontynentu. Wskaźnik dla przemysłu w Niemczech co prawda wzrósł do 42,6 (prognozy 40,7), jednak w dalszym ciągu utrzymuje się on w jednoznacznie recesyjnym zakresie.