Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

Publikacje
i aktualności

image

01 - Gru - 2022 - 1‧min

Raport kredytowy Develia S.A.

Niniejszy raport kredytowy przedstawia sytuację finansową Grupy, w której jednostką dominującą jest Develia S.A. (Spółka), po wynikach za 3Q22 pod kątem zdolności obsługi zadłużenia z tytułu wyemitowanych obligacji.

image

01 - Gru - 2022 - 2‧min

Webinar: Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym oraz jego perspektywy

Zapraszamy na webinar na temat rynku mieszkaniowego oraz wyzwań, z którymi muszą mierzyć się deweloperzy. Członkowie Zarządu jednej z największych spółek deweloperskich w Polsce, Develii, opowiedzą o potencjalnych zagrożeniach, ale również o szansach na tym rynku w kolejnych kwartałach.

image

30 - Lis - 2022 - 3‧min

Ceny ropy najniżej od stycznia – co wpływa na ceny surowca?

Cena za baryłkę ropy (WTI) spadła do poziomu 74$. Tym samym osiągnęła poziomy z początku roku, spadając poniżej cen „przedwojennych”. To świetna wiadomość dla światowej inflacji, a tym samym dla banków centralnych. Te ostatnie przy swoich kolejnych ruchach będą mogły w mniejszym stopniu uwzględniać „czynnik zewnętrzny” jakim bez wątpienia była w ostatnich miesiącach szalejąca cena ropy. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy cena baryłki spadla z poziomu 120$ do obecnych 74$, notując tym samym utratę ponad 1/3 swojej wartości.               

image

23 - Lis - 2022 - 3‧min

Kryptowaluty – rzezi ciąg dalszy

Podczas ostatniej hossy na kryptowalutach wielu ostrzegało, że rynek ten w ogromnym stopniu jest beneficjentem niskich stóp procentowych i „darmowych” pieniędzy. Cykl podwyżek stóp rozpoczęty przez FED potwierdził tę tezę. Potem doszło do upadku jednej z głównych kryptowalut (Terra), a w ostatnim czasie dołożyło się bankructwo drugiej największej giełdy kryptowalut FTX. W międzyczasie pękła bańka NFT, a z rynku wyparowały miliardy dolarów. W ostatnich dniach powołana została natomiast komisja do spraw wyjaśnienia upadku FTX, a w USA coraz więcej mówi się o potrzebnie stworzenia jasnych ram prawnych dla rynku krypto.  

image

18 - Lis - 2022 - 3‧min

Ciąg pozytywnych zdarzeń - czy to początek hossy?

John Templeton mawiał „hossa rodzi się na pesymizmie, rośnie na sceptycyzmie, kończy się na optymizmie i umiera podczas euforii”. Jeszcze miesiąc temu wyceny akcji i obligacji spadały, mówiło się o użyciu broni atomowej, podwyżki stóp procentowych i rosnąca inflacja spędzała nam sen z powiek, a arena międzynarodowa pełna była napięć. Listopad natomiast jest pełen pozytywnych zdarzeń.

image

09 - Lis - 2022 - 1‧min

Rynki obligacji i stóp procentowych w październiku 2022

Październik nie przyniósł wielkiego przełomu w obrazie krajobrazu gospodarczego, chociaż na krajowym podwórku nie obyło się bez kilku zaskoczeń. W sferze makro obserwujemy wciąż podobne tendencje,
co w poprzednich miesiącach. Bardzo słabym, miękkim (ankietowym) danym, zarówno dotyczącym firm jak i gospodarstw domowych, towarzyszą wciąż nienajgorsze odczyty twardych wskaźników. Najlepiej w ten scenariusz wpisują się ostatnio dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.