Podwyższona inflacja w okolicach 5 proc. może pozostać z nami na dłużej

Podwyższona inflacja w okolicach 5 proc. może pozostać z nami na dłużej

30 - Sie - 2024 — 2•min

image

Według wstępnego szacunku Inflacja CPI w sierpniu wyniosła 4,3 proc. r/r. Jest to nieznaczny wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca, gdzie odczyt wyniósł 4,2 proc. r/r.

Wskaźnik ustabilizował się na poziomie ponad 4 proc. po ubiegłomiesięcznym skoku, który był spowodowany odmrożeniem cen energii i gazu. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,1 proc. m/m. Wydaje się, że podwyższona inflacja w okolicach 5 proc. pozostanie z nami już do końca roku.

Już teraz patrzymy na pierwszy kwartał 2025 r. kiedy to może czekać nas kolejny skok inflacji przy założeniu całkowitego wygaszenia działań osłonowych. Wtedy wskaźnik inflacji powinien osiągnąć szczyt i zacząć powoli spadać. W tym czasie widzimy pierwszą możliwość na rozpoczęcie obniżek stóp procentowych.

W tym tygodniu poznaliśmy projekt przyszłorocznego budżetu, w którym deficyt wynosi prawie 290 mld zł. Potencjalnie tak wysoki deficyt może mieć wpływ na retorykę RPP i stać się argumentem do dalszego przesuwania obniżek. Jednak patrząc w szczegóły, widzimy, że budżet obciąża dodatkowo spłata zapadających obligacji PFR i BGK na łącznie ponad 63 mld zł.

 

Bartosz Wałecki

Analityk
Michael / Ström Dom Maklerski

Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego.

Niniejszy materiał jest publikacją handlową Michael / Ström Dom Maklerski S.A.  z siedzibą w Warszawie:

a. nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;

b. nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;

c. nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.