Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

Kryptowaluty – rzezi ciąg dalszy

Kryptowaluty – rzezi ciąg dalszy

23 - Lis - 2022 — 3•min

image

Podczas ostatniej hossy na kryptowalutach wielu ostrzegało, że rynek ten w ogromnym stopniu jest beneficjentem niskich stóp procentowych i „darmowych” pieniędzy. Cykl podwyżek stóp rozpoczęty przez FED potwierdził tę tezę. Potem doszło do upadku jednej z głównych kryptowalut (Terra), a w ostatnim czasie dołożyło się bankructwo drugiej największej giełdy kryptowalut FTX. W międzyczasie pękła bańka NFT, a z rynku wyparowały miliardy dolarów. W ostatnich dniach powołana została natomiast komisja do spraw wyjaśnienia upadku FTX, a w USA coraz więcej mówi się o potrzebnie stworzenia jasnych ram prawnych dla rynku krypto.

W grudniu zeszłego roku rynek kryptowalut wart był 2,5 biliona dolarów. Obecnie jego wartość to niecałe 800 miliardów dolarów. Spadł zatem o 68% w jedenaście miesięcy.

 

Patrząc na wartość tego rynku z wyłączeniem największej kryptowaluty czyli Bitcoin-a spadek jest podobny. Pod koniec 2021 jego wartość to 1,5 biliona dolarów, a obecnie niecałe 500 mld czyli spadek o 66%.

 

Regulacje prawne, prawdopodobnie większy nadzór nad rynkiem, wprowadzenie audytów podmiotów funkcjonujących na tym rynku to tylko niektóre z wyzwań przed którym w najbliższym czasie staną kryptowaluty. Dodatkowo pojawiąjące się plotki, że kolejną grupą aktywów zagrożoną na rynku krypto mogą być stablecoin-y. Czyli kryptowaluty, mające oddawać 1:1 wartość tradycyjnych walut np. dolara. Pojawiają się spekulacje, że rezerwy stablecoin-ów są w aktywach inwestycyjnych podlegających zmienności, a nie po prostu w samym dolarze. Dla ukazania skali potencjalnych wyzwań dla rynku, kapitalizacja największego stablecoin-a czyli Tether-u (USDT) to 65 miliardów dolarów.

Blockchain, kryptowaluty, Web3.0, Metaverse to przyszłość. Tak zdają się sądzić prawie wszyscy uczestnicy rynku. Obecny kryzys z pewnością mocno oczyści ten rynek, a najbliższe miesiące pokażą jak ta przyszłość będzie lub może wyglądać.

 

 

Szymon Gil 

Makler papierów wartościowych
Michael / Ström Dom Maklerski 

 
Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego.
Niniejszy materiał jest publikacją handlową Michael / Ström Dom Maklerski S.A.  z siedzibą w Warszawie
Niniejszy materiał:
a. nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
b. nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;
c. nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.