PMI - stagnacja w sektorze przemysłowym

PMI - stagnacja w sektorze przemysłowym

01 - Sie - 2016 — 1•min

Jak podała firma Markit Economics w lipcu 2016 indeks PMI® Polskiego Sektora Przemysłowego (Wskaźnik Managerów Logistyki) wyniósł 50,3 pkt. wobec 51,8 pkt. w miesiącu poprzednim. Jest to najniższa wartość PMI od września 2014 roku.

Należy wyjaśnić, że poziom wskaźnika 50 pkt. oznacza granicę między rozwojem a recesją. Oznacza to, że w lipcu warunki w polskim sektorze przemysłowym były niekorzystne, gorsze niż w miesiącu poprzednim. Menedżerowie logistyki sygnalizowali, że po 21 miesiącach wzrostu produkcja przemysłowa uległa stagnacji, a liczba nowych zamówień spadła po raz pierwszy po 22 miesiącach umiarkowanego wzrostu. Zmniejszyła się też wartość zamówień eksportowych.

W efekcie miało to negatywny wpływ na aktywność zakupową producentów, przez co spadł poziom zapasów, zarówno tych zakupionych na potrzeby produkcji jak również wyrobów gotowych.

W lipcu wzrosły koszty produkcji, co było skutkiem podwyżek cen stali i żywności, a także osłabienia wartości polskiej waluty. W lipcu, tak samo jak miesiąc wcześniej, również obniżono ceny gotowych produktów.

Do pozytywnych zjawisk należy zaliczyć szybki wzrost poziomu zatrudnienia. Jest to efekt tworzenia od kilku lat nowych miejsc pracy.

 

Jan Mazurek
Ekspert
Michael / Ström Dom Maklerski