Niemiecki przemysł znowu w dołku

Niemiecki przemysł znowu w dołku

24 - Lip - 2024 — 2•min

image

PMI dla przemysłu w lipcu w strefie euro wyniósł 45,6 pkt wobec 45,8 pkt miesiąc wcześniej. Odczyt okazał się gorszy niż wskazywały prognozy (46,0). Szczególnie patrzymy na odczyt z Niemiec, gdzie jeszcze niedawno wydawało się, że przemysł najgorsze ma za sobą. Po raz kolejny jednak odczyt wskazuje na to, że sektor wpadł w kolejny dołek. Niemiecka gospodarka, która jest stosunkowo mocno zależna od przemysłu, wykazuje dalszą słabość. Odczyt PMI w lipcu wyniósł 42,6 pkt (konsensus 44,1).

Podobną tendencję obserwujemy we Francji, gdzie wskaźnik w lipcu wyniósł 44,1 pkt (konsensus 45,8).

Odczyt PMI dla sektora usług w strefie euro pozostał w obszarze wskazującym na rosnącą aktywność, jednak sama jego wartość okazała się niższa niż oczekiwano. Odczyt wyniósł 51,9 pkt wobec 52,8 pkt miesiąc wcześniej. Oczekiwano wzrostu do 52,9 pkt. Sektor usług jest w zdecydowanie lepszej kondycji niż przemysł, a ożywienie w tym sektorze trwa już kilka miesięcy.

Zbiorczy wskaźnik PMI w lipcu w strefie euro wyniósł 50,1 pkt wobec 50,9 pkt miesiąc wcześniej. Jesteśmy więc na granicy oddzielającej ekspansje od spowolnienia. Sektor przemysłowy po raz kolejny dołuje zbiorczy wskaźnik, a sektor usług wykazuje pewne oznaki spowolnienia. Druga połowa roku zaczyna się więc dość słabo. Nie jest to dobry prognostyk dla wzrostu gospodarczego, szczególnie w Niemczech.

 

Bartosz Wałecki

Analityk
Michael / Ström Dom Maklerski

Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego.

Niniejszy materiał jest publikacją handlową Michael / Ström Dom Maklerski S.A.  z siedzibą w Warszawie:

a. nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;

b. nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;

c. nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.