Spadek inflacji producenckiej w Niemczech i w Polsce
Spadek inflacji producenckiej w Niemczech i w Polsce
22 - Sty - 2024 — 2•min
Spadek inflacji producenckiej (PPI) w Niemczech okazał się dużo większy niż spodziewany przez rynek. Ceny producentów spadły o 1,20 proc. m/m (prognoza -0,50 proc.) oraz 8,60 proc. r/r (prognoza -8,00 proc.). Wyraźnie widać tutaj spowolnienie w niemieckiej gospodarce i deflację cen u producentów.
Z jednej strony niższe odczyty PPI z pewnością przełożą się na dalszy spadek inflacji konsumenckiej CPI. Globalne czynniki dezinflacyjne wciąż pozostają „w mocy”. Z drugiej, spowolnienie w największej europejskiej gospodarce z pewnością budzi pewien niepokój. Szczególnie dla Polski, dla której Niemcy są jednym z głównych partnerów handlowych.
Inflacja producencka w Polsce dziś również okazała się wyższa od oczekiwań rynku. Ceny producentów spadły o 6,40 proc. wobec prognoz na poziomie -5,70 proc. W przypadku polskiego PPI z pewnością w jego spadku pomaga silny PLN oraz zniżki cen energii. Ponownie – cieszy spadek PPI, który przełoży się na CPI. Martwi potencjalne spowolnienie.
Szymon Gil
Makler Papierów Wartościowych
Michael / Ström Dom Maklerski
Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego.
Niniejszy materiał jest publikacją handlową Michael / Ström Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Warszawie:
a. nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
b. nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;
c. nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.