RPP pozostawiła stopy procentowe w Polsce bez zmian
RPP pozostawiła stopy procentowe w Polsce bez zmian
09 - Lis - 2023 — 2•min
RPP pozostawiła stopy procentowe w Polsce bez zmian i było to sporym zaskoczeniem, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że konsensus zakładał kolejną obniżkę o 25 pb. Listopadowe posiedzenie było pierwszym po październikowych wyborach parlamentarnych. Wiele osób zadawało sobie pytanie, jaką politykę przyjmie Narodowy Bank Polski w nowym otoczeniu politycznym? Dzisiaj wydaje się, że uzyskaliśmy odpowiedź.
Kluczowe zdanie z komunikatu po posiedzeniu RPP to z pewnością „Biorąc pod uwagę dokonane w poprzednich miesiącach dostosowanie stóp procentowych NBP, a także niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację, Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.” Narodowy Bank Polski zdecydował, że ostatnie obniżki stóp procentowych są wystarczające, a obecne ich poziomy wystarczające „dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP”. Nie mamy zatem póki co potencjalnego konfliktu między polityką fiskalną, a monetarną. RPP zachowała rozwagę w obliczu przyszłego, nowego rządu i jego podejścia właśnie w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej wskazywanej w komunikacie.
Moim zdaniem to bardzo pozytywne zaskoczenie. Pozostaje obserwować na ile trwała jest ta polityka NBP wobec nowego otoczenia politycznego.
Szymon Gil
Makler Papierów Wartościowych
Michael / Ström Dom Maklerski
Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu
o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego.
Niniejszy materiał jest publikacją handlową Michael / Ström Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Warszawie.
Niniejszy materiał:
- nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
- nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565
z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE
w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;
- nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.