Polska: сzy pierwsze obniżki stóp pojawią się w 2025 roku?

Polska: сzy pierwsze obniżki stóp pojawią się w 2025 roku?

04 - Wrz - 2024 — 2•min

image

RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Jutro odbędzie się konferencja prasowa Adama Glapińskiego, która wydaje się być ciekawszym wydarzeniem niż sama decyzja dotycząca stóp procentowych.

Retoryka RPP pozostawała do tej pory stała i wskazywała na dłuższe utrzymywanie restrykcyjnej polityki monetarnej. Wydaje się, że napływające dane z gospodarki nadal będą podobnie interpretowane przez RPP (m.in. wzrost inflacji czy dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń).

Dodatkowym argumentem może być także projekt przyszłorocznego budżetu i zapisany w nim rekordowy deficyt. Taka narracja będzie prawdopodobnie utrzymywana do końca roku w celu uzasadniania dalszych decyzji o utrzymywaniu stóp na obecnym poziomie.

Aktualnie mało jest jednoznacznych przesłanek do rozpoczęcia obniżania stóp procentowych. Jednak w naszej opinii powyższe argumenty mogą stopniowo tracić na sile, a przestrzeń na pierwsze obniżki może pojawić się już w 1. kwartale 2025 r.

 

Bartosz Wałecki

Analityk
Michael / Ström Dom Maklerski

Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego.

Niniejszy materiał jest publikacją handlową Michael / Ström Dom Maklerski S.A.  z siedzibą w Warszawie:

a. nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;

b. nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;

c. nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.