Inwestorzy wpłacają pieniądze do funduszy obligacji korporacyjnych po raz pierwszy od 16 miesięcy!

Inwestorzy wpłacają pieniądze do funduszy obligacji korporacyjnych po raz pierwszy od 16 miesięcy!

27 - Lip - 2023 — 2•min

image

W czerwcu inwestorzy ulokowali w funduszach obligacji korporacyjnych netto 188 mln zł. Był to pierwszy od czterech kwartałów miesiąc z przewagą wpłat nad wypłatami. Aktywa wzrosły natomiast o ponad 250 mln zł, do czego dodatkowo przyczyniły się świetne wyniki inwestycyjne tej klasy aktywów.

Średnioroczna stopa zwrotu funduszu obligacji korporacyjnych za ostatnie 12 miesięcy wynosi 9,44%, a w samym czerwcu wyniosła prawie 0,80%. Dodatnia stopa zwrotu połączona z napływami netto poskutkowała pierwszym od września 2021 roku, wyraźnym wzrostem aktywów (o 3,50%). Zgodnie z wykresem poniżej, stopa zwrotu rośnie systematycznie od września 2022 roku. Wydaje się jednak, że dopiero teraz zachęciła ona inwestorów do tej klasy aktywów.

Pierwsza jaskółka w końcu znalazła swoje odzwierciedlenie w aktywach funduszy obligacji korporacyjnych. Stale rosnące stopy zwrotu połączone z niskim wzrostem ryzyka kredytowego oraz brakiem większych default-ów to czynniki tworzące środowisko idealne dla obligacji korporacyjnych. Wydaje się, że w końcu dostrzegli to także inwestorzy.  

 

 

Szymon Gil 
Makler Papierów Wartościowych
Michael / Ström Dom Maklerski 

 

 

ZASTRZEŻENIE PRAWNE

Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu
o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego.

 

Niniejszy materiał:

- nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;

- nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565
z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE
w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;

- nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.