Czy wiesz, że… kończy się era luzowania ilościowego?
Czy wiesz, że… kończy się era luzowania ilościowego?
13 - Lut - 2018 — 2•min
Po kryzysie finansowym roku 2008 wiele banków centralnych zdecydowało się na bezprecedensowe zastosowanie dostępnych im narzędzi celem wyhamowania rozlewającego się kryzysu i wzmożenie rozwoju gospodarek swoich krajów. Ujemne stopy procentowe czy luzowanie ilościowe w takiej skali jaką zaobserwowaliśmy, jeszcze kilkanaście lat temu było nie do pomyślenia.
Polityka luzowania ilościowego
Obecnie dochodzimy jednak do punktu zwrotnego w tej historii. Ostatnie lata pokazywały stopniowe ożywienie gospodarcze i presję inflacyjną w głównych światowych gospodarkach. Banki centralne stopniowo wycofują się z dotychczasowych narzędzi – podwyższają stopy procentowe i ograniczają proces skupowania aktywów, który „pompował tani pieniądz w gospodarkę”.
Według danych opublikowanych przez Wall Street Journal, jeśli plany głównych banków centralnych będą wcielane w życie w obecnej formie to już w połowie 2019 r. po raz pierwszy od kryzysu zauważymy przewagę sprzedaży nad kupnem. O ile banki elastycznie korzystają ze swoich narzędzi i wskazany termin jest szacunkowy, o tyle kierunek zmian jest już przesądzony.
Luzowanie ilościowe
Wyższe stopy procentowe będą oznaczać lepiej oprocentowane lokaty i wyższe kupony od obligacji. Z perspektywy całej gospodarki trudniejsze finansowanie podręcznikowo oznaczać będzie presję na wzrost efektywności kosztowej w firmach i ograniczenie inwestycji do tych najbardziej lukratywnych. Koniec ery taniego pieniądza najpewniej pociągnie za sobą bankructwa – a w gestii banków centralnych jest wyważenie tempa i skali zmian tak, aby pojedyncze bankructwa nie przerodziły się w kryzys.
FAQ
1. Co to jest luzowanie ilościowe?
Luzowanie ilościowe to zwiększenie ilości gotówki w obiegu przez banki centralne. Jego cel to pobudzenie gospodarki przez obniżenie kosztów kredytów i stymulowanie inwestycji. Jednocześnie jednak może prowadzić do wzrostu inflacji oraz osłabienia waluty.
2. Jakie są instrumenty polityki pieniężnej
Instrumenty polityki pieniężnej to m.in. stopy procentowe, kredytowanie instytucji finansowych przez bank centralny, oprocentowanie rezerw obowiązkowych, operacje otwartego rynku, rezerwa celowa, polityka jakościowa, kształtowanie rezerw minimalnych.
Michał Mordel
Analityk
Michael/Ström Dom Maklerski