Zwiększyć transparentność i bezpieczeństwo inwestowania

Zwiększyć transparentność i bezpieczeństwo inwestowania

25 - Sty - 2016 — 6•min

2015 roku dwóch na pięciu emitentów notowanych na NewConnect zaliczało się do grona spółek o podwyższonym lub wysokim ryzyku płynności. Ich wyodrębnienie przez Giełdę Papierów Wartościowych ma na celu zwiększenie transparentności i bezpieczeństwa inwestowania w alternatywnym systemie obrotu.

Rynek NewConnect, funkcjonujący w formule alternatywnego systemu obrotu, wzorowany na londyńskim AIM, powstał w 2007 roku. Jego głównym celem jest umożliwienie pozyskania finansowania na rozwój małym i średnim przedsiębiorstwom o wysokim potencjale wzrostu. Ta inicjatywa GPW spotkała się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Jednak nie obyło się bez problemów. Niska płynność niektórych spółek, wynikająca najczęściej z pogorszenia ich sytuacji finansowej, a także nierzetelność w realizacji obowiązków informacyjnych, stały się przyczyną niewłaściwej wyceny ich walorów. Konsekwencją tego są duże wahania kursów akcji, które niejednokrotnie spadają do poziomu groszowego.

Segmentacja rynku

W celu wyodrębnienia spółek podwyższonego i wysokiego ryzyka inwestycyjnego, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie utworzyła w 2012 roku dwa segmenty na rynku NewConnect, do których kwalifikowane są akcje o niskiej płynności:

  • NewConnect High Liquidity Risk (NC HLR)
  • NewConnect Super High Liquidity Risk (NC SHLR).

Kwalifikacja spółek do poszczególnych segmentów jest przeprowadzana raz na kwartał, na trzy sesje przed końcem miesiąca kończącego ów kwartał. Spółka zakwalifikowana do danego segmentu otrzymuje szczególne oznaczenie w serwisach informacyjnych Giełdy oraz na stronie internetowej NewConnect.

Zasady kwalifikacji

Do segmentu NC HLR kwalifikowane są spółki o podwyższonym ryzyku płynności,   jeżeli średnia wartość rynkowa ich akcji w wolnym obrocie w ciągu ostatnich 3 miesięcy kalendarzowych wyniosła mniej niż 1 mln złotych. W takim przypadku następuje usunięcie akcji spółki z portfela indeksów funkcjonujących na NewConnect. Spółka zakwalifikowana do tego segmentu otrzymuje w serwisach informacyjnych oznaczenie NC HLR.

W segmencie NC SHLR znajdują się spółki o wysokim ryzyku płynności, jeżeli:

1)    spełnione zostały łącznie następujące warunki:

a)    średnia wartość akcji w wolnym obrocie w ciągu ostatnich 3 miesięcy kalendarzowych wyniosła mniej niż 1 mln złotych,
b)    średni kurs akcji w tym okresie był niższy niż 10 groszy lub jego średnia zmienność przekraczała 10%, lub

2)    ogłoszono upadłość emitenta, lub
3)    nastąpiło otwarcie likwidacji emitenta.

W przypadku zakwalifikowania spółki do segmentu NC SHLR, następuje usunięcie jej akcji z portfela indeksów funkcjonujących na NewConnect oraz przeniesienie notowań do „systemu kursu jednolitego”, gdzie kursy wyznaczane są dwa razy w ciągu sesji.

Promocja liderów

Giełda promuje emitentów charakteryzujących się dobrą sytuacją ekonomiczną i wysokim potencjałem rozwoju. Takie spółki są kwalifikowane do utworzonego w 2010 roku segmentu NewConnect Lead (NC Lead). Stanowi to wyróżnienie dla liderów, a inwestorzy otrzymują informację ułatwiającą im podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Aby znaleźć się w segmencie NC Lead, spółka musi spełniać wszystkie następujące warunki:

  • średnia wartość kapitalizacji emitenta przekracza równowartość w złotych 5 mln euro, zaś w wolnym obrocie w dniu kwalifikacji znajduje się co najmniej 10 proc. akcji tego emitenta,
  • średnia liczba transakcji akcjami emitenta przekraczała 5 transakcji na dzień obrotu lub średnia wartość obrotów przekraczała 5 tys. zł. na dzień obrotu,
  • transakcje akcjami tego emitenta w okresie ostatnich 6 miesięcy kalendarzowych z uwzględnieniem miesiąca, w którym dokonywana jest okresowa weryfikacja, zawierane były co najmniej w połowie dni obrotu tymi akcjami,
  • średni kurs akcji emitenta był wyższy niż 50 groszy, a jego średnia zmienność nie przekraczała 15 proc.,
  • akcje emitenta notowane są na rynku NewConnect od co najmniej 12 miesięcy kalendarzowych,
  • emitent przestrzega zasad i przepisów obowiązujących w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect, w szczególności w zakresie wykonywania obowiązków informacyjnych określonych w „Regulaminie Alternatywnego Systemu Obrotu”,
  • emitent stosuje zasady ładu korporacyjnego określone w dokumencie „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na NewConnect".

Spółka zakwalifikowana do tego segmentu otrzymuje oznaczenie NC Lead.

Korzyści z segmentacji

Utworzenie segmentów spółek o podwyższonym i wysokim ryzyku płynności, ma na celu ochronę interesów inwestorów, zwiększenie transparentności rynku i poprawę rzetelności emitentów. Jest to niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju rynku NewConnect.

Segmenty NC HLR oraz NC SHLR dostarczają inwestorom wiele informacji ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych i zmniejszenie ryzyka poniesienia straty.

Segmentacja motywuje też emitentów, którzy, aby uniknąć znalezienia się w gronie spółek z grupy NC HLR lub NC SHLR, powinni prowadzić swoją działalność w sposób przejrzysty oraz podnosić jakość relacji z akcjonariuszami.

Zakwalifikowanie spółki do segmentu podwyższonego ryzyka nie przesądza jeszcze o jej losie. Jej władze otrzymują wyraźny sygnał, który może być impulsem dla podjęcia działań naprawczych i zapobiec ewentualnej upadłości. Spółka może być usunięta z segmentu podwyższonego ryzyka, jeżeli płynność jej akcji zostanie przywrócona do akceptowalnego poziomu.

Z kolei spółkom znajdującym się w segmencie NC Lead łatwiej jest pozyskać kapitał przez emisję akcji lub obligacji. Wiele z nich ma szansę przejścia na Główny Rynek GPW. W 2015 roku skorzystało z niej 13 spółek.

Jak to wygląda w praktyce?

Na koniec 2015 roku na rynku NewConnect było notowanych 418 spółek. Do segmentu NC HLR Giełda zakwalifikowała 139 spółek, przy czym notowania 10 spółek były zawieszone. W stosunku do jednej spółki sąd ogłosił upadłość układową. Dwie spółki złożyły do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, a jedna o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej.

Do segmentu NC SHLR należało natomiast 27 spółek, przy czym notowania pięciu spółek były zawieszone. W stosunku do 2 spółek sąd ogłosił upadłość z możliwością zawarcia układu, a wobec jednej ogłosił upadłość likwidacyjną. 

Z przytoczonych tu danych wynika, że podwyższonym lub wysokim ryzykiem płynności charakteryzuje się 40 proc. spółek notowanych na NewConnect, przy czym ponad 6 proc. generuje wysokie ryzyko. W segmencie NC Lead znajdowało się 23 spółek, a pozostałe 229 nie należało do żadnego segmentu. Procentowy udział spółek należących do poszczególnych segmentów pozostaje od kilku lat na podobnym poziomie.

 

Jan Mazurek
Ekspert
Michael/Ström Dom Maklerski