Podniesienie stóp procentowych a rynek obligacji

Podniesienie stóp procentowych a rynek obligacji

07 - Paź - 2021 — 1•min

RPP na wczorajszym posiedzeniu dokonała podwyższenia referencyjnej stopy procentowej z 0,1 proc. do 0,5 proc. Był to ruch nieoczekiwany przez rynek zarówno pod względem momentu jak i skali. Główną przyczyną takiego ruchu jest postępujący wzrost inflacji.

Rynek obligacji jest zależny od kształtowania się głównej stopy procentowej, po decyzji Rady gwałtownie wzrosła rentowność obligacji, która aktualnie wynosi dla obligacji dwuletnich 1,26%, a dziesięcioletnich 2,38%. Wzrost rentowności prowadzi do spadku cen obligacji stałokuponowych (ryzyko stopy procentowej), jednak w przypadku rynku obligacji korporacyjnych większość papierów ma oprocentowanie zmienne oparte o WIBOR, przez co ryzyko zmian stopy procentowej jest przeniesione na emitenta. Podwyżka stóp procentowych działa więc na korzyść tego rodzaju obligacji, ponieważ inwestor w kolejnych okresach będzie otrzymywał większe odsetki, co będzie miało również przełożenie na lepsze wyniki funduszy obligacji korporacyjnych.

Decyzja jest również znacząca dla rozgrzanego rynku nieruchomości, a wpływ spodziewanego cyklu podwyżek stóp procentowych będzie odczuwalny. W ostatnich kwartałach ceny nieruchomości stale rosły, było to związane z jednej strony z rosnącym popytem podtrzymywanym przez tani kredyt, a z drugiej przez presję kosztową i ograniczoną liczbę gruntów. Wzrost stóp procentowych prowadzi do wzrostu raty kredytu hipotecznego, ten czynnik będzie miał istotny wpływ na prawdopodobny spadek popytu i tym samym ograniczy tempo wzrostu cen nieruchomości. Już sama podwyżka WIBOR o 0,4 p.p. prowadzi do wzrostu raty kredytu hipotecznego o ponad 5%. 

 

Bartosz Wałecki 
Analityk
Michael / Ström Dom Maklerski