Polski przemysł przyśpiesza na początku roku

Polski przemysł przyśpiesza na początku roku

01 - Lut - 2017 — 1•min

Początek 2017 r. rozpoczął się optymistycznie dla polskiego przemysłu. Jak podała firma badawcza IHS Markit, indeks PMI® polskiego sektora przemysłowego (Wskaźnik Managerów Logistyki) wzrósł z grudniowego poziomu 54,3 do 54,8 punktu (wobec prognozy 54,0).

Jest to najwyższy poziom PMI® dla sektora przemysłowego od 22 miesięcy i wskazuje na najsilniejszą poprawę warunków gospodarczych w tym sektorze od marca 2015 r. Ożywienie nastąpiło po grudniowych wynikach dotyczących produkcji przemysłowej, wg których wzrosła ona o 2,3 proc. r/r.

W minionym miesiącu tempo wzrostu wielkości produkcji rosło trzeci miesiąc z rzędu, co było wspierane rosnącą liczbą zamówień oraz postępującą redukcją zaległości produkcyjnych. Nieznacznie za to spadła liczba zaległych zleceń.

Pierwszy miesiąc roku to kolejny miesiąc wzrostu kosztów produkcji przemysłowej, co doprowadziło do kontynuacji wzrostu cen wyrobów gotowych (drugiego najsilniejszego od maja 2011).

Wysoka dynamika wzrostu sektora przemysłowego pozwala z optymizmem patrzeć na nadchodzący rok. Według IHS Markit produkcja przemysłowa wzrośnie w styczniu o 6,9 proc., a w skali roku o 3,6 proc.

 

Piotr Ludwiczak
Head of Research
Michael / Ström Dom Maklerski