PMI - Poprawa sytuacji w sektorze przemysłowym
PMI - Poprawa sytuacji w sektorze przemysłowym
31 - Maj - 2016 — 1•min
Jak podała firma Markit Economics w maju 2016 indeks PMI® Polskiego Sektora Przemysłowego (Wskaźnik Managerów Logistyki) wyniósł 52,1 pkt wobec 51,0 pkt. w miesiącu poprzednim.
Oznacza to, że w polskim sektorze przemysłowym dwudziesty miesiąc z kolei następuje poprawa sytuacji. Majowy poziom PMI oznacza umiarkowane tempo wzrostu, jednak jest on wyższy niż średnia długoterminowa, która wynosi 50,3.
Wartość indeksu powyżej 50 pkt. oznacza, że sytuacja poprawia się w badanym sektorze, a poniżej tej granicy – jej pogorszenie, co jest oznaką recesji.
Na poprawę indeksu PMI wpłynęły przede wszystkim takie czynniki, jak: wielkość produkcji, liczba nowych zamówień i zatrudnienie. W tych obszarach zanotowano w maju istotną poprawę. Dzięki szybszemu wzrostowi nowych zamówień, w tym eksportowych, nastąpił wzmożony wzrost produkcji. Zatrudnienie wzrastało trzydziesty czwarty miesiąc z rzędu. Dzięki wzmożonej sprzedaży zapasy spadały siódmy miesiąc z rzędu.
Ostatni odczyt PMI wskazuje, że sytuacja w polskim sektorze przemysłowym ulega poprawie. Jednak, obiektywnie mówiąc, ogólne warunki gospodarcze w przemyśle są słabsze niż w ubiegłym roku. Analitycy Markit zwracają również uwagę na wzrost kosztów producentów – najszybszy od października 2013 r., na co miało wpływ osłabienie złotego oraz wzrost cen stali. Ceny producentów rosły w maju br. w najwyższym tempie od stycznia 2012 r.
Ostatni odczyt indeksu PMI pozwala patrzeć z większym optymizmem w przyszłość. Poprawę sytuacji w polskiej gospodarce potwierdza także większość wskaźników makroekonomicznych.