Obligacje korporacyjne - czy moment nie jest lepszy na wejście w inwestycje niż wyjście?

Obligacje korporacyjne - czy moment nie jest lepszy na wejście w inwestycje niż wyjście?

24 - Mar - 2022 — 3•min

image

O ponad 657 mln zł, czyli o 4,7 proc. spadły w lutym aktywa funduszy, których polityka inwestycyjna jest skoncentrowana na krajowych obligacjach korporacyjnych. Obecnie ich aktywa znajdują się na poziomie 13,3 mld zł i są najniższe od kilkunastu miesięcy.

image

Źródło: dane za Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami; klasyfikacja funduszy wg Analiz Online. 

Za taki stan rzeczy odpowiada głównie wycofywanie środków przez inwestorów, w efekcie czego saldo nabyć i umorzeń jednostek uczestnictwa funduszy obligacji korporacyjnych w ubiegłym miesiącu wyniosło -0,6 miliarda złotych. Do spadku aktywów przyczyniły się również ujemne stopy zwrotu większości funduszy, zarówno w krótkim jaki dłuższych okresach. Wg danych Analiz On-line średnia stopa zwrotu dla tej grupy funduszy za ostatnie 12 miesięcy wyniosła -1,90%, a za sam luty -0,77%.

image

Widać jednak światełko w tunelu. Na koniec grudnia średnie zaangażowanie funduszy obligacji korporacyjnych w papiery o zmiennym oprocentowaniu opartym o stawki WIBOR wyniosło prawie 54,6 proc. wartości aktywów netto wobec 51,6 proc. pół roku wcześniej – wynika z wewnętrznego opracowania Obligacje.pl, przygotowanego na podstawie ostatnich opublikowanych składów portfeli TFI. Przypomnę, że jeszcze kilka miesięcy temu WIBOR 3 i 6-cio miesięczny (głównie o te dwa wskaźniki oparte jest oprocentowanie polskich obligacji korporacyjnych) pozostawały nieznacznie powyżej zera, a obecnie wynoszą odpowiednio 4,40% i 4,77%. Dlatego też, rentowności portfeli funduszy będą w najbliższym czasie rosły wraz z zakończeniem bieżących okresów odsetkowych i ustaleniem nowych kuponów w oparciu o wyższe stawki referencyjne

Wydaje się, że istotnie wyższe rentowności mogą w obecnym otoczeniu rynkowym skutecznie zachęcać inwestorów do ponownego zwrócenia uwagi na tę klasę aktywów.

 

Szymon Gil 

Makler papierów wartościowych
Michael / Ström Dom Maklerski 

 

Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego.
 
Niniejszy materiał jest publikacją handlową Michael / Ström Dom Maklerski S.A.  z siedzibą w Warszawie
 
Niniejszy materiał:
a. nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
b. nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;
c. nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.