Wygrana Trumpa będzie miała znikomy wpływ na przyszłe decyzje RPP

Wygrana Trumpa będzie miała znikomy wpływ na przyszłe decyzje RPP

07 - Lis - 2024 — 2•min

image

RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa Adama Glapińskiego, która od dłuższego czasu jest ważniejszym wydarzeniem niż sama decyzja dotycząca stóp procentowych. W tym wystąpieniu rynek szuka odpowiedzi na podstawowe pytanie, czyli to kiedy RPP rozpocznie obniżki stóp procentowych.

Globalnie cykle luzowania polityki monetarnej są kontynuowane. Stopy obniżane są w USA, w Strefie Euro czy w Czechach. Dysparytet stóp procentowych pomiędzy Polską i krajami rozwiniętymi sukcesywnie wzrasta. RPP jednak utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Uważam, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta będzie miał znikomy wpływ na przyszłe decyzje RPP. Skupiamy się na naszej gospodarce, gdzie dane makroekonomiczne m.in. z rynku pracy zaskakują negatywnie. Przewidujemy zatem, że przestrzeń na pierwsze obniżki pojawi się w II kwartale 2025 r. Będziemy wtedy znać odczyty inflacji z pierwszych miesięcy roku oraz marcową projekcję inflacji. Wydaje się, że te prognozy jednoznacznie wskażą na minięcie szczytu inflacji z początku roku, bez ryzyka jej dalszego wzrostu i zapoczątkowanie trendu zejścia do celu inflacyjnego w 2026 r.

 

Bartosz Wałecki

Analityk / Trader
Michael / Ström Dom Maklerski

Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego.

Niniejszy materiał jest publikacją handlową Michael / Ström Dom Maklerski S.A.  z siedzibą w Warszawie:

a. nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;

b. nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;

c. nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.