Unijne środki zablokowane – nie tylko KPO ale również „normalny budżet” w ramach UE?

Unijne środki zablokowane – nie tylko KPO ale również „normalny budżet” w ramach UE?

18 - Paź - 2022 — 3•min

image

„Rzeczypospolita” oraz „Financial Times” stawiają pod znakiem zapytania wypłatę Polsce jakichkolwiek środków z funduszy unijnych. Chodzi już zatem nie tylko o Krajowy Plan Obudowy (KPO) czyli 24 mld euro dotacji i 12 mld euro pożyczek ale także o ponad 75 mld euro z wieloletniego budżetu unijnego w ramach polityki spójności. Warunkiem odblokowania środków ma być naprawa wymiaru sprawiedliwości i przestrzeganie karty praw podstawowych.

Zdaniem Marc Lemaitre, dyrektora generalnego ds. polityki regionalnej w KE, Polska nie wypełnia warunku dotyczącego karty praw podstawowych, a tym samym nie gwarantuje skutecznego środka prawnego i dostępu do bezstronnego sądu. Nabory o uzyskanie środków unijnych już ruszyły, a polski rząd planuje złożyć wnioski o wypłatę środków. Zgodnie z wypowiedziami urzędników KE wnioski te prawdopodobnie zostaną odrzucone.

Patrząc po reakcji rynkowej wydaje się, że doniesienia te w sporej części były już wycenione. Polska giełda jest na delikatnych plusach, złotówka nawet delikatnie umacnia się wobec euro. Oczywiście nie zmienia to faktu, że zarówno nasza giełda jak i waluta są w tym roku jednymi z najgorzej performujących w Europie. Pocieszające jest natomiast, że doniesienia o zablokowaniu wypłaty ponad 100 mld euro nas dodatkowo nie dobijają.

Ponad 100 mld euro unijnych środków to olbrzymie pieniądze. Szczególnie w świetle sporych wydatków fiskalnych rządu, rosnących kosztów obsługi długu skarbowego, zwalniającej gospodarki, wysokiej inflacji (wymieniając środki z EUR na PLN, złotówka mogłaby się dodatkowo umocnić), wojny, potencjalnej recesji. Dodatkowo czynnikiem istotnym w ocenie perspektyw wypłaty unijnych środków są przyszłoroczne wybory parlamentarne. Sukces na arenie międzynarodowej z pewnością przydałby się rządzącej partii. 

Kością niezgody jest aktualny stan wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Jeżeli polski rząd dokona zmian, których oczekuje Komisja Europejska środki unijne prawdopodobnie zostaną odblokowane. Zgodnie z doniesieniami medialnymi i wypowiedziami niektórych polityków to właśnie w samej partii rządzącej zdania co do oczekiwań Komisji Europejskiej są mocno podzielone. Zamrożenie środków, potencjalny rozłam w koalicji rządzącej, przyszłoroczne wybory – czynników, które wpływają na obecną sytuację i jej rozwój jest bardzo dużo. Przyszłe miesiące z pewnością przyniosą wiele rozstrzygnięć.

 

Szymon Gil 

Makler papierów wartościowych
Michael / Ström Dom Maklerski 

 
Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego.
Niniejszy materiał jest publikacją handlową Michael / Ström Dom Maklerski S.A.  z siedzibą w Warszawie
Niniejszy materiał:
a. nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
b. nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;
c. nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.