Rozmowa na temat barier rozwoju emisji obligacji w segmencie MSP

Rozmowa na temat barier rozwoju emisji obligacji w segmencie MSP

11 - Sie - 2015 — 2•min

Obligacje korporacyjne stają się coraz popularniejszym źródłem finansowania firm z sektora MSP, wciąż jednak relatywnie mało popularnym. W krótkiej rozmowie z Jarosławem Sojką poruszany jest temat barier oraz niechęci firm do emisji obligacji.

Rozmowa z Jarosławem Sojką:

1. Dlaczego tak mało polskich firm z sektora MSP korzysta z finansowania działalności poprzez emisję obligacji? Jakie są bariery (brak popytu na te papiery, wysokie koszty, bariery prawne), które utrudniają firmom takie finansowanie. Z czego wynika niechęć firm z sektora MSP do emisji obligacji na polskim rynku?

Obligacje korporacyjne stają się coraz popularniejszym źródłem finansowania firm z sektora MSP, wciąż jednak relatywnie mało popularnym. Wśród powodów takiej sytuacji można wymienić krótką historię rynku obligacji w Polsce oraz stosunkowo niską świadomość korzyści z emisji obligacji dla spółek. Niechęć firm z sektora MŚP do obligacji podyktowana jest także faktem, iż emisja jest niemalże w każdym przypadku droższa od kredytu bankowego. Tam, gdzie spółki kierują się wyłącznie kryterium ceny, brak świadomości zalet finansowania w drodze obligacji sprawia, że spółki wybierają finansowanie kredytem bankowym. Do tego należy dodać brak doświadczenia firm w emisjach i błędne przeświadczenie, że jest to długotrwały i trudny proces – takie stanowisko prezentują przeważnie małe firmy rodzinne, nieobecne dotychczas na rynku finansowym. W Polsce mamy do czynienia z polaryzacją popytu na obligacje korporacyjne. Z jednej strony istnieje dużo klientów instytucjonalnych, chętnie kupujących obligacje największych emitentów, a z drugiej – brakuje inwestorów zainteresowanych bardziej ryzykownymi emisjami z sektora MSP. Spółki te wymagają głębszej analizy kredytowej niż najwięksi emitenci, a niska wartość emisji nie przyciąga uwagi funduszy.

2. Czy niskie stopy procentowe sprzyjają finansowaniu poprzez emisję obligacji?

Niskie stopy procentowe sprawiają, że koszt finansowania wielu spółek istotnie spadł. Przy założeniu dalszego niskiego kosztu finansowania większa część projektów inwestycyjnych okazuje się rentowna, co sprzyja podejmowaniu się przez spółki nowych inwestycji, które potrzebują finansowania zewnętrznego. Jednak niskie stopy nie wpływają w istotnym stopniu na relatywny wzrost atrakcyjności finansowania poprzez obligacje, bo koszt finansowania kredytami również uległ obniżeniu. Istotny wpływ w ostatnim czasie na wzrost atrakcyjności emisji obligacji dla emitentów miał natomiast spadek marż oczekiwanych przez inwestorów, które również mają wpływ na wysokość oprocentowania obligacji. To głównie ten czynnik wpłynął na relatywny wzrost atrakcyjności emisji obligacji w stosunku do zaciągania kredytów bankowych.

 

Jarosław Sojka
Manager Transakcji
Dom Maklerski Michael / Ström