Michael/Strom

ZAŁÓŻ RACHUNEK   En Pl

Wiedza to fundament finansowego sukcesu

Naszą dewizą jest profesionalizm i skuteczność. Dlatego nieustannie analizujemy rynek, dostarczając naszym Klientom dokładnie to, czego potrzebują.

Wszystkie:

2020

2019

2018

2017

2016

2015

Komentarz do decyzji RPP z czerwca 2016

Jan Mazurek,
Ekspert, Michael/Ström Dom Maklerski

Dziś zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Było ono ostatnie pod przywództwem profesora Marka Belki, prezesa NBP. Rynek spodziewał się utrzymania obecnych stóp procentowych, i tak też się stało.


W dalszym ciągu podstawowa stopa procentowa pozostaje na poziomie 1,5%.

Pomimo słabszego tempa wzrostu PKB w I kwartale br. utrzymują się pozytywne tendencje w gospodarce – rośnie produkcja przemysłowa i sprzedaż, spada bezrobocie. Dobre wyniki notujemy w handlu zagranicznym. Nie ma więc potrzeby obniżania kosztu pieniądza. Nie jest też wskazane obniżanie stóp procentowych ze względu na osłabienie złotego. Obniżka stóp procentowych spowodowałaby jego deprecjację. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych znajdują się obecnie na poziomie o około 1% niższym niż rok temu.

Pozostawienie stóp procentowych na obecnym poziomie oznacza, że oprocentowanie obligacji o zmiennym oprocentowaniu nie ulegnie istotnej zmianie i będzie zależeć od stawki WIBOR, która charakteryzuje się obecnie niewielkimi wahaniami. Nie ulegną zmianie też ceny rynkowe obligacji o stałym oprocentowaniu.

Jeżeli nie zmienią się istotnie uwarunkowania rynkowe to można się spodziewać, że również w lipcu Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na takim samym poziomie.

Jan Mazurek, Ekspert Domu Maklerskiego Michael/Ström

 


Bądź na bieżąco z newsami ze świata finansów!
Zapraszamy do subskrypcji naszych kanałów social media:

fb lkd Twitter YT

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że serwis internetowy Michael Ström korzysta z plików typu cookie celem świadczenia usług w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Proszę kliknąć TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej o naszej Polityce Prywatności, w tym o zmianie ustawień w zakresie plików cookies. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że niedokonanie zmian ustawień przeglądarki oznacza, że pliki te zostaną umieszczone na urządzeniu, z którego Państwo korzystacie.
AKCEPTUJĘ