Obligacje korporacyjne - Źródła informacji

Obligacje korporacyjne - Źródła informacji

01 - Mar - 2018 — 3•min

Specjalistyczne serwisy internetowe i domy maklerskie – to główne źródła informacji o rynku obligacji.

Uzyskanie informacji o planowanych lub aktualnych publicznych emisjach obligacji z reguły nie stanowi problemu. Emitenci starają się nadać im rozgłos, wykupując reklamy w środkach masowego przekazu (najczęściej w wyspecjalizowanych serwisach internetowych), a jeśli są to spółki notowane na giełdzie, lub przeprowadzające emisje na podstawie prospektu emisyjnego, dodatkowo o swoich planach i warunkach emisji informują w komunikatach ESPI i EBI, czyli w komunikatach, które spółki publiczne zobowiązane są publikować. Szczegółowe informacje o emitencie zawierają prospekty emisyjne i memoranda informacyjne zaś szczegółowe warunki emisji opisuje dokument „Warunki emisji obligacji”. W przypadku emisji publicznych są one dostępne dla każdego, kto zechce się nimi zainteresować.

Co jeśli nie mogę znaleźć informacji o interesującej mnie ofercie?

Nieco gorzej przedstawia się sytuacja związana z prywatnymi emisjami obligacji. Tego rodzaju oferty nie mogą być kierowane do nieoznaczonego kręgu adresatów, zaś propozycje nabycia muszą być numerowane (nie może ich być więcej niż 149) i składane imiennie. Oznacza to, że bez ujawnienia danych osobowych nie można takich propozycji otrzymać. Osoby zainteresowane udziałem w prywatnych emisjach obligacji mogą zgłaszać się do domów maklerskich (najlepiej wyspecjalizowanych w przeprowadzaniu emisji obligacji), aby w stosownym czasie zostać poinformowanym o emisji.

Inwestorzy mogą też śledzić komunikaty ze spółek, ponieważ część z nich informuje publicznie o zamiarze przeprowadzenia prywatnej emisji obligacji. Po informację o szczegółach emisji można zwrócić się bezpośrednio do spółki przygotowującej się do emisji.

Informacje tego rodzaju dostępne są także w prasie specjalistycznej, przy czym w przypadku rynku obligacji w Polsce nie jest ona zbyt szeroka. Najpopularniejszym serwisem w całości poświęconym obligacjom korporacyjnych jest obligacje.pl, ale istnieje także szereg prywatnych stron i blogów, których autorzy informują o ofertach obligacji. Warto przeglądać te strony, ponieważ zawierają one często pogłębioną wiedzę na temat obligacji i ryzyka związanego z inwestycjami w tego typu instrumenty.

Szukanie informacji o obligacjach na rynku Catalyst

Inwestorzy zainteresowani obligacjami nie powinni poprzestawać na informacjach o samych emisjach, zwłaszcza jeśli dokonali już inwestycji. Emitenci obligacji, których obligacje wprowadzono do obrotu wtórnego na Catalyst, są zobowiązani do publikowania sprawozdań finansowych co najmniej dwa razy w roku (raport roczny i półroczny), a jeśli dodatkowo ich akcje notowane są na GPW lub na New Connect – cztery razy w roku (także raporty kwartalne).

Nie każdy z inwestorów musi być biegłym w sztuce oceny wiarygodności przedsiębiorstw, dlatego o opinię dotyczącą wyników finansowych można zwrócić się do oferującego obligacje danej spółki, choć nie ma on obowiązku jej przygotowywać. Analizą wyników spółek giełdowych zajmuje się na bieżąco szereg analityków i dziennikarzy, zwykle więc łatwo można zapoznać się z ich opiniami. Wyniki firm – nie tylko giełdowych – pod kątem interesów posiadaczy obligacji opisuje wspomniany już serwis obligacje.pl, a także stockwatch.pl. Niemniej, należy pamiętać, że analitycy i dziennikarze nie ponoszą odpowiedzialności ani za prawidłowość przeprowadzonych analiz, ani za decyzje inwestorów podjętych na ich podstawie. Tak jak zyski z inwestycji, tak i odpowiedzialność za ich dokonanie, należą do inwestora.