Dane makroekonomiczne – gorsze dane z przemysłu

Dane makroekonomiczne – gorsze dane z przemysłu

25 - Wrz - 2019 — 3•min

Końcówka wakacji nie była udana dla polskiego przemysłu. Trudno doszukiwać się jednoznacznie pozytywnych informacji. Do największych rozczarowań można zaliczyć spadek produkcji przemysłowej oraz zatrudnienia.

Produkcja przemysłowa (w cenach stałych, niewyrównana sezonowo, w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) w sierpniu 2019 r. zanotowała spadek o 1,3 proc. r/r., co było o 3 pkt proc. poniżej oczekiwań rynkowych. Największy spadek miał miejsce w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (-10,8 proc. r/r), a z kolei największy wzrost dotyczył produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (+7,3 proc. r/r). Z kolei odczyt produkcji przemysłowej skorygowany o czynniki sezonowe zanotował wzrost o 1,7 proc. r/r.

Produkcja budowlano-montażowa w sierpniu wzrosła o 2,7 proc. w skali roku, co było poniżej konsensusu o 0,5 pkt proc. Największy wzrost produkcji zanotowały jednostki zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (+7,7 proc. r/r). Z kolei kategoria „budowa budynków” zanotowała wzrost o 5,9 proc. w skali roku, a jednostki zajmujące się specjalistycznymi robotami budowlanymi odnotowały spadek produkcji o 10,3 proc. r/r. Natomiast odczyt produkcji budowlano-montażowej skorygowany o czynniki sezonowe zanotował wzrost o 5,6 proc. r/r.

Sierpniowe dane z rynku deweloperskiego okazały się niejednoznaczne. Liczba oddanych mieszkań wzrosła o 5 proc. w skali roku, co przekłada się na wzrost od początku roku o 10 proc. r/r. Z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym wzrosła o 2 proc. w skali roku (zarówno jeśli chodzi o sam sierpień, jak i narastająco od początku roku). Natomiast liczba rozpoczętych budów zmalała o 10 proc. r/r, co mimo wszystko pozwoliło utrzymać dodatnią dynamikę (+2 proc. r/r) od początku roku.

W przypadku danych z rynku pracy nie było istotnych zaskoczeń. W sierpniu średnie wynagrodzenie wyniosło 5 125,26 zł brutto miesięcznie, co oznacza wzrost o 6,8 proc. r/r, podczas gdy konsensus wynosił +6,7 proc. r/r. Z kolei zatrudnienie wzrosło o 2,6 proc. r/r (tj. o 0,1 pkt proc. poniżej oczekiwań rynkowych) do 6 389,6 tys. osób, co oznacza spadek zatrudnienia w skali miesiąca.

Z opublikowanego przez GUS wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych wynika, że w sierpniu 2019 r. inflacja CPI wyniosła +2,9 proc. w skali roku (tak jak miesiąc wcześniej), co było o 0,1 pkt proc. powyżej wstępnego odczytu. W sierpniu ponownie najszybciej rosły ceny żywności i napoi bezalkoholowych (+7,2 proc. w skali roku). Z kolei największe obniżki cen ponownie miały miejsce w kategorii „odzież i obuwie” (-1,4 proc. r/r). Natomiast inflacja bez cen żywności i energii wzrosła o 2,2 proc. r/r (również analogicznie do poprzedniego miesiąca).

Sprzedaż detaliczna w sierpniu 2019 r. w cenach stałych wzrosła o 4,4 proc. r/r (vs +5,1 proc. r/r konsensus), a w cenach bieżących o 6,0 proc. w skali roku (vs +6,5 proc. r/r konsensus). Największy wzrost sprzedaży w cenach stałych zanotowała kategoria „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” (+12,0 proc. r/r) oraz „meble, rtv, agd” (+11,6 proc. w skali roku). Ponownie zwracamy uwagę na pogarszające się dane dotyczące sprzedaży samochodów, motocykli i części. Kategoria ta zanotowała aż dwucyfrowe (-11,6 proc. r/r) tempo spadku w porównaniu z lipcem br., a w porównaniu z sierpniem 2018 r. wzrosła jedynie o 3,0 proc.

 

Piotr Ludwiczak
Zarządzający funduszem
Michael / StrömDom Maklerski