Wiedza to fundament finansowego sukcesu
Naszą dewizą jest profesionalizm i skuteczność. Dlatego nieustannie analizujemy rynek, dostarczając naszym Klientom dokładnie to, czego potrzebują.
Wszystkie:
2020 ›
2019 ›
2018 ›
2017 ›
2016 ›
2015 ›
Wzrośnie bezpieczeństwo inwestujących w obligacje
Wszystkie emisje obligacji będą publiczne, a te kierowane do inwestorów indywidualnych będą wymagały publikacji memorandum informacyjnego (lub prospektu) – zakłada ministerialny projekt nowelizacji ustawy o publicznym obrocie.
Dlaczego bankom może opłacać się przewalutować kredyty frankowe?
Temat frankowych kredytów hipotecznych powraca jak bumerang za każdym razem, gdy kurs franka rośnie względem złotówki, a wraz z nim raty kredytowe frankowiczów. Dodatkowo atmosferę podgrzewa zbliżająca się kampania wyborcza i obietnice polityków. Problem pozostaje nierozwiązany już od kilku lat, a kolejne projekty ustaw, które miałyby wspomóc kredytobiorców, pozbawione są konkretów. Dzieje się tak ponieważ trudno jest pogodzić przeciwstawne interesy frankowiczów i banków, nie narażając stabilności sektora finansowego w Polsce.
Czy czeka nas kolejny globalny kryzys finansowy?
Od ostatniego kryzysu finansowego minęło już ponad 10 lat, a wciąż trwają debaty co go wywołało. Czy odrobiliśmy lekcje, aby zobaczyć odpowiednio wcześnie symptomy nadchodzącej recesji i móc jej zapobiec, bądź przynajmniej złagodzić skutki?
Dane makroekonomiczne – pozytywnych zaskoczeń ciąg dalszy
Odczyty makroekonomiczne za luty 2019 r. w wielu przypadkach okazały się wyższe od i tak nieniskich oczekiwań rynkowych. Największym zaskoczeniem okazała się produkcja budowlano-montażowa, której wzrost wrócił na dwucyfrowe poziomy. Zwracamy szczególną uwagę na rozbieżność pomiędzy silnymi odczytami dot. ww. produkcji bud.-mon. i produkcji przemysłowej, a słabymi odczytami PMI. Niewątpliwie nastroje w przemyśle sugerowałyby wolniejsze wzrosty produkcji, co jednak się nie zadziało.
Czy PPK będzie się opłacać?
Bieżący rok będzie pierwszym, w którym pracownicy będą mogli gromadzić swoje oszczędności w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Jest to w ostatnim czasie najbardziej wyczekiwane rozwiązanie, pozwalające gromadzić oszczędności w długim terminie. Składki pochodzić będą od pracownika i od pracodawcy, z udziałem państwa. Pracownicy zostaną do PPK zapisani „automatycznie”, ale o pozostaniu w systemie będą mogli zdecydować samodzielnie. Czy oszczędzanie w tej formie się nam opłaci?
Podsumowanie miesiąca na rynku obligacji korporacyjnych
W miesięczniku kredytowym przedstawiamy najnowsze statystyki dotyczące rynku obligacji korporacyjnych oraz informujemy o najważniejszych wydarzeniach ze spółek.
Likwidacja OFE spowolni rozwój rynku obligacji korporacyjnych w Polsce
Przewidywana przez rząd likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych może mieć istotne znaczenie dla tempa rozwoju obligacji korporacyjnych w Polsce.
Raport - rynek wierzytelności w Polsce
Niniejszy raport przedstawia sytuację na rynku wierzytelności w Polsce oraz sytuację finansową trzech największych emitentów obligacji korporacyjnych na nim działających – Kruka i Bestu po wynikach za 3Q18 i Kredyt Inkaso po wynikach za trzeci kwartał roku obrotowego 2018/19.
Spadek produkcji najszybszy od dekady
W lutym 2019 r. indeks PMI dla polskiego przemysłu zarejestrował wartość poniżej 50 (czwarty miesiąc z rzędu), co oznacza pogorszenie się warunków w sektorze. Wskaźnik wyniósł 47,6 (vs 48,2 w styczniu), a więc razem z grudniowym odczytem były to dwie najniższe wartości w ciągu ostatnich niespełna 6 lat.
Rozedrgany rynek obligacji firm w USA
Silny wzrost rentowności papierów high yield w USA zbiegł się w czasie z ubiegłoroczną przeceną na rynkach akcji. To może oznaczać, że w razie ponownej przeceny wystąpi efekt sprzężenia zwrotnego.