Wiedza to fundament finansowego sukcesu
Naszą dewizą jest profesionalizm i skuteczność. Dlatego nieustannie analizujemy rynek, dostarczając naszym Klientom dokładnie to, czego potrzebują.
Wszystkie:
2020 ›
2019 ›
2018 ›
2017 ›
2016 ›
2015 ›
Komentarz makroekonomiczny
Dane makroekonomiczne za lipiec 2017 r. wskazują na stabilny stan polskiej gospodarki, jednakże nie w każdym obszarze spełniły się optymistyczne oczekiwania rynku. Wysokie dynamiki wzrostu zanotowano zarówno w produkcji przemysłowej, jak i sprzedaży detalicznej, jednak w obydwu przypadkach były one niższe od prognoz rynkowych. Tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej kolejny miesiąc z rzędu sięgnęło dwucyfrowego odczytu. Wśród deweloperów odnotowano dwucyfrową dynamikę wzrostu zarówno w liczbie mieszkań oddanych do użytku, jak i rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń. Tempo wzrostu wynagrodzeń spowolniło co prawda do niespełna 5 proc. r/r, jednakże w naszym przekonaniu wciąż jest ono wystarczająco wysokie, aby wywierać presję inflacyjną. Wstępny odczyt PKB za 2Q17 (+3,9 proc. r/r) sugeruje utrzymanie się silnego tempa wzrostu polskiej gospodarki.
Wpływ imigrantów z Ukrainy na rynek mieszkaniowy w Polsce
Dla rynku mieszkaniowego miniony rok był pod pewnymi względami rekordowy. Deweloperzy przekazali w nim 78 tys. mieszkań, co było najwyższym wynikiem w historii i jednocześnie o 6 tys. wyższym niż w 2009 r. Spośród wielu czynników, które mają wpływ na wzrost tego rynku można wymienić m. in. niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, programy rządowe (takie jak wygasający w 2018 r. MdM), niskie bezrobocie i wysoką dynamikę wynagrodzeń, a także napływ do Polski Ukraińców, którzy odgrywają coraz większą rolę na krajowym rynku mieszkaniowym – to im będzie poświęcony niniejszy artykuł.
Raport kredytowy GK Ronson Europe
Niniejszy raport kredytowy przedstawia sytuację finansową Grupy Kapitałowej Ronson Europe po wynikach za 2Q17 pod kątem zdolności obsługi zadłużenia z tytułu wyemitowanych obligacji
Podsumowanie miesiąca na rynku obligacji korporacyjnych
W miesięczniku kredytowym przedstawiamy najnowsze statystyki dotyczące rynku obligacji korporacyjnych oraz informujemy o najważniejszych wydarzeniach ze spółek.
Dokąd zmierza rynek mieszkaniowy w Polsce
Temat rynku mieszkaniowego w Polsce jest ostatnio niezwykle popularny. Wynika to m.in. z najwyższej w historii liczby oddawanych mieszkań oraz obaw, kiedy dobra koniunktura będzie miała swój kres. Obserwatorów interesuje również jaki wpływ na rynek będzie miało potencjalne spowolnienie w branży. Artykuł ten ma na celu odpowiedzieć na te i inne pytania.
Filozofia konsekwentnego inwestowania popłaca
Inwestorom niejednokrotnie reklamowane są strategie czy produkty inwestycyjne, które w przeszłości wygenerowały spory zysk. Problem jednak w tym, że historyczne wyniki nie gwarantują, że w przyszłości one ponownie będą miały miejsce. Natomiast generowanie mniej spektakularnych, ale systematycznych zysków pozwala osiągnąć atrakcyjne wyniki w długim horyzoncie czasowym.
Jak poruszać się wśród obligacji deweloperów mieszkaniowych notowanych na Catalyst?
Deweloperzy mieszkaniowi stanowią istotną część rynku Catalyst, aczkolwiek wbrew powszechnym opiniom nie stanowią oni większości rynku obligacji korporacyjnych w Polsce. Niemniej jednak analiza całego sektora i wybór serii, w którą chcemy zainwestować, mogą się wydawać na pozór zbyt czasochłonne. Dlatego w tym artykule prezentujemy jakie kroki można podjąć, aby ułatwić zadanie.
Dobry koniec kwartału w polskim sektorze przemysłowym
W czerwcu indeks PMI® polskiego sektora przemysłowego (Wskaźnik Managerów Logistyki) zarejestrował 53,1 punktu, co wskazuje na przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w polskim sektorze przemysłowym.
Komentarz makroekonomiczny
Po dobrych danych makroekonomicznych za maj br. czerwiec przyniósł kolejną falę optymizmu – przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej. Wysokie dynamiki wzrostu zanotowano zarówno w produkcji przemysłowej, jak i sprzedaży detalicznej. Tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej sięgnęło dwucyfrowego odczytu. Jeszcze lepsze dane napłynęły z rynku deweloperskiego, gdzie zarówno wzrost mieszkań oddanych do użytku, rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń odnotowały dwucyfrowe dynamiki wzrostu. Rosnące wynagrodzenie w tempie 6 proc. względem czerwca ubiegłego roku może mieć naszym zdaniem wpływ na podnoszenie cen towarów i usług przez przedsiębiorstwa, co może spowodować wzrost inflacji.
Raport kredytowy HB Reavis
Niniejszy raport kredytowy przedstawia sytuację finansową grupy HB Reavis, której podmiot dominujący (HB Reavis Holding S.à r.l.) poręcza obligacje wyemitowane przez HB Reavis Finance PL Sp. z o.o. oraz HB Reavis Finance PL 2 Sp. z o.o.