Michael/Strom

ZAŁÓŻ RACHUNEK   En Pl

Wiedza to fundament finansowego sukcesu

Naszą dewizą jest profesionalizm i skuteczność. Dlatego nieustannie analizujemy rynek, dostarczając naszym Klientom dokładnie to, czego potrzebują.

Wszystkie:

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

Dane makroekonomiczne – gorsze dane z przemysłu

Końcówka wakacji nie była udana dla polskiego przemysłu. Trudno doszukiwać się jednoznacznie pozytywnych informacji. Do największych rozczarowań można zaliczyć spadek produkcji przemysłowej oraz zatrudnienia.

więcej

Dane makroekonomiczne – gospodarka nie sprostała oczekiwaniom rynkowym

Mimo że lipcowe dane odnotowały przyzwoite wzrosty, w większości okazały się gorsze od oczekiwań rynkowych do 1 pkt proc. Głównym „wygranym” lipca okazał się rynek deweloperski, który w 2 z 3 kategorii odnotował wzrosty o 20-30 proc. r/r. Zwracamy uwagę na rosnącą inflację, która była jednym z powodów złożenia wniosku o podwyżkę stóp procentowych przez 2 członków RPP.

więcej

Dane makroekonomiczne – słaby czerwiec głównie z uwagi na mniejszą liczbę dni pracy

Czerwcowe dane na pierwszy rzut oka wyglądają słabo. Należy jednak mieć świadomość, że liczba dni pracy w czerwcu 2019 r. była aż o 2 dni mniejsza niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Miało to niewątpliwie wpływ na wszystkie analizowane obszary, dlatego nie traktujemy czerwcowych danych jako zapowiedzi załamania w gospodarce. Z kolei w lipcu będziemy mieli do czynienia z jednym dniem pracy więcej, dlatego oczekujemy lepszych odczytów w kolejnym miesiącu.

więcej

Dane makroekonomiczne – perspektywy na dobry drugi kwartał utrzymane

Co prawda majowe dane nie były aż tak dobre jak te z kwietnia, ale i tak uważamy je za solidne. Oczywiście można by się doszukać słabszych stron, ale mając świadomość, że w 2018 r. mieliśmy najprawdopodobniej do czynienia ze szczytem cyklu koniunkturalnego i PKB zanotowało wzrost o ponad 5 proc. r/r, to nie oczekujemy tak spektakularnych danych w tym roku i wzrost PKB w 2019 r. z „czwórką z przodu” nas zadowoli. 

więcej

Dane makroekonomiczne – początek drugiego kwartału dobry dla polskiej gospodarki

W kwietniu nie było słabych punktów w polskiej gospodarce. Dane z rynku pracy czy deweloperskiego co prawda nie były spektakularne, ale z kolei produkcja przemysłowa, budowlano-montażowa i sprzedaż detaliczna zanotowały solidne wzrosty. Zwracamy uwagę zwłaszcza na sprzedaż detaliczną, która nie była wyłącznie „pchana” przez święta, co pozwoliło pochwalić się dwucyfrowym tempem wzrostu.

więcej

PMI: tak złych prognoz nie było od dawna

Według badań IHS Markit w kwietniu 2019 r. PMI dla polskiego przemysłu wyniósł 49, co oznacza pogorszenie się warunków w sektorze, które trwa już pół roku. Jednak odczyt za kwiecień był najwyższy od pięciu miesięcy, co na pierwszy rzut oka mogłoby sugerować, że spowolnienie w sektorze straciło na mocy.

więcej

Dane makroekonomiczne – w marcu jak w garncu

Trudno o jednoznaczny werdykt dotyczący odczytów makroekonomicznych za marzec 2019 r. Na pewno na plus można uznać dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej, zwłaszcza w obliczu słabych odczytów PMI. Na drugiej szali znalazły się dane z rynku pracy, a w szczególności wzrost wynagrodzeń, który rozczarował. 

więcej

Reforma OFE, a rynek kapitałowy

Partia rządząca dopięła swego i jeszcze przed wprowadzeniem PPK oraz przed wyborami parlamentarnymi i europejskimi przedstawiła projekt reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych, a mówiąc wprost –  ich likwidacji. 

więcej

PMI ponownie poniżej neutralnego progu

W marcu 2019 r. indeks PMI dla polskiego przemysłu po raz piąty z rzędu zanotował wartość poniżej 50, co oznacza pogorszenie się warunków w sektorze. Pocieszający jest jedynie fakt, że odczyt za marzec na poziomie 48,7 był najwyższy od czterech miesięcy, co sugeruje, że spowolnienie w sektorze straciło na mocy.

więcej

Dane makroekonomiczne – pozytywnych zaskoczeń ciąg dalszy

Odczyty makroekonomiczne za luty 2019 r. w wielu przypadkach okazały się wyższe od i tak nieniskich oczekiwań rynkowych. Największym zaskoczeniem okazała się produkcja budowlano-montażowa, której wzrost wrócił na dwucyfrowe poziomy. Zwracamy szczególną uwagę na rozbieżność pomiędzy silnymi odczytami dot. ww. produkcji bud.-mon. i produkcji przemysłowej, a słabymi odczytami PMI. Niewątpliwie nastroje w przemyśle sugerowałyby wolniejsze wzrosty produkcji, co jednak się nie zadziało.

więcej

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że serwis internetowy Michael Ström korzysta z plików typu cookie celem świadczenia usług w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Proszę kliknąć TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej o naszej Polityce Prywatności, w tym o zmianie ustawień w zakresie plików cookies. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że niedokonanie zmian ustawień przeglądarki oznacza, że pliki te zostaną umieszczone na urządzeniu, z którego Państwo korzystacie.
AKCEPTUJĘ