Michael/Strom

ZAŁÓŻ RACHUNEK   En Pl

Wiedza to fundament finansowego sukcesu

Naszą dewizą jest profesionalizm i skuteczność. Dlatego nieustannie analizujemy rynek, dostarczając naszym Klientom dokładnie to, czego potrzebują.

Wszystkie:

2020

2019

2018

2017

2016

2015

PMI: Dobry start w Nowy Rok

Piotr LudwiczakPiotr Ludwiczak
Zarządzający funduszem

Odczyt PMI polskiego przemysłu za styczeń 2018 r. wyniósł 54,6. Pomimo wyniku niższego od zanotowanego w grudniu (55,0) i oczekiwań rynkowych (55,3) należy uznać ten poziom za pozytywny. Styczniowy odczyt jest bowiem drugim najwyższym od roku i plasuje się powyżej średniej z badań długoterminowych będącej na poziomie 50,6.


W raporcie za styczeń IHS Markit zwraca uwagę na najsilniejszy wzrost liczby nowych zamówień w sektorze przemysłowym od stycznia 2015 r. Przełożyło się to na największy od dziewięciu miesięcy wzrost poziomu zatrudnienia, mimo niewielkiego spowolnienia produkcji.

Badania potwierdziły zwiększenie się zaległości produkcyjnych (po raz czwarty w ciągu ostatnich sześciu miesięcy) oraz nasilenie się presji inflacyjnej. Koszty produkcji wzrosły w tempie porównywalnym z najwyższym ośmiomiesięcznym rekordem z listopada 2017 r., na co wpływ miały rosnące ceny stali.

Podsumowując, w polskim sektorze przemysłowym dalej panuje optymizm, który trwa nieprzerwanie od czterdziestu miesięcy, co jest najdłuższym wynikiem w blisko dwudziestoletniej historii badań. Nic nie wskazuje na to, aby najbliższe miesiące miały popsuć pozytywny nastrój.

Piotr Ludwiczak, Zarządzający funduszem, Michael/Ström Dom Maklerski

 


Bądź na bieżąco z newsami ze świata finansów!
Zapraszamy do subskrypcji naszych kanałów social media:

fb lkd Twitter YT

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że serwis internetowy Michael Ström korzysta z plików typu cookie celem świadczenia usług w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Proszę kliknąć TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej o naszej Polityce Prywatności, w tym o zmianie ustawień w zakresie plików cookies. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że niedokonanie zmian ustawień przeglądarki oznacza, że pliki te zostaną umieszczone na urządzeniu, z którego Państwo korzystacie.
AKCEPTUJĘ