Michael/Strom

OTWÓRZ RACHUNEK   En Pl

Wiedza to fundament finansowego sukcesu

Naszą dewizą jest profesionalizm i skuteczność. Dlatego nieustannie analizujemy rynek, dostarczając naszym Klientom dokładnie to, czego potrzebują.

Wszystkie:

2019

2018

2017

2016

2015

Dane makroekonomiczne – słaby czerwiec głównie z uwagi na mniejszą liczbę dni pracy

Czerwcowe dane na pierwszy rzut oka wyglądają słabo. Należy jednak mieć świadomość, że liczba dni pracy w czerwcu 2019 r. była aż o 2 dni mniejsza niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Miało to niewątpliwie wpływ na wszystkie analizowane obszary, dlatego nie traktujemy czerwcowych danych jako zapowiedzi załamania w gospodarce. Z kolei w lipcu będziemy mieli do czynienia z jednym dniem pracy więcej, dlatego oczekujemy lepszych odczytów w kolejnym miesiącu.

więcej

Dane makroekonomiczne – perspektywy na dobry drugi kwartał utrzymane

Co prawda majowe dane nie były aż tak dobre jak te z kwietnia, ale i tak uważamy je za solidne. Oczywiście można by się doszukać słabszych stron, ale mając świadomość, że w 2018 r. mieliśmy najprawdopodobniej do czynienia ze szczytem cyklu koniunkturalnego i PKB zanotowało wzrost o ponad 5 proc. r/r, to nie oczekujemy tak spektakularnych danych w tym roku i wzrost PKB w 2019 r. z „czwórką z przodu” nas zadowoli. 

więcej

Dane makroekonomiczne – początek drugiego kwartału dobry dla polskiej gospodarki

W kwietniu nie było słabych punktów w polskiej gospodarce. Dane z rynku pracy czy deweloperskiego co prawda nie były spektakularne, ale z kolei produkcja przemysłowa, budowlano-montażowa i sprzedaż detaliczna zanotowały solidne wzrosty. Zwracamy uwagę zwłaszcza na sprzedaż detaliczną, która nie była wyłącznie „pchana” przez święta, co pozwoliło pochwalić się dwucyfrowym tempem wzrostu.

więcej

PMI: tak złych prognoz nie było od dawna

Według badań IHS Markit w kwietniu 2019 r. PMI dla polskiego przemysłu wyniósł 49, co oznacza pogorszenie się warunków w sektorze, które trwa już pół roku. Jednak odczyt za kwiecień był najwyższy od pięciu miesięcy, co na pierwszy rzut oka mogłoby sugerować, że spowolnienie w sektorze straciło na mocy.

więcej

Dane makroekonomiczne – w marcu jak w garncu

Trudno o jednoznaczny werdykt dotyczący odczytów makroekonomicznych za marzec 2019 r. Na pewno na plus można uznać dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej, zwłaszcza w obliczu słabych odczytów PMI. Na drugiej szali znalazły się dane z rynku pracy, a w szczególności wzrost wynagrodzeń, który rozczarował. 

więcej

Reforma OFE, a rynek kapitałowy

Partia rządząca dopięła swego i jeszcze przed wprowadzeniem PPK oraz przed wyborami parlamentarnymi i europejskimi przedstawiła projekt reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych, a mówiąc wprost –  ich likwidacji. 

więcej

PMI ponownie poniżej neutralnego progu

W marcu 2019 r. indeks PMI dla polskiego przemysłu po raz piąty z rzędu zanotował wartość poniżej 50, co oznacza pogorszenie się warunków w sektorze. Pocieszający jest jedynie fakt, że odczyt za marzec na poziomie 48,7 był najwyższy od czterech miesięcy, co sugeruje, że spowolnienie w sektorze straciło na mocy.

więcej

Dane makroekonomiczne – pozytywnych zaskoczeń ciąg dalszy

Odczyty makroekonomiczne za luty 2019 r. w wielu przypadkach okazały się wyższe od i tak nieniskich oczekiwań rynkowych. Największym zaskoczeniem okazała się produkcja budowlano-montażowa, której wzrost wrócił na dwucyfrowe poziomy. Zwracamy szczególną uwagę na rozbieżność pomiędzy silnymi odczytami dot. ww. produkcji bud.-mon. i produkcji przemysłowej, a słabymi odczytami PMI. Niewątpliwie nastroje w przemyśle sugerowałyby wolniejsze wzrosty produkcji, co jednak się nie zadziało.

więcej

Spadek produkcji najszybszy od dekady

W lutym 2019 r. indeks PMI dla polskiego przemysłu zarejestrował wartość poniżej 50 (czwarty miesiąc z rzędu), co oznacza pogorszenie się warunków w sektorze. Wskaźnik wyniósł 47,6 (vs 48,2 w styczniu), a więc razem z grudniowym odczytem były to dwie najniższe wartości w ciągu ostatnich niespełna 6 lat.

więcej

Dane makroekonomiczne – dobry początek roku

Styczniowe dane makroekonomiczne można uznać jako dobre. Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna rosły po ok. 6 proc. rocznie, przebijając oczekiwania rynkowe. Dane z rynku pracy także pozytywnie zaskoczyły. Co prawda nie są to tak silne wzrosty jak rok temu, ale chyba nikt się nie łudzi, że 2019 r. będzie tak dobry dla polskiej gospodarki jak miniony rok, w którym PKB wzrósł o 5,1 proc. wg wstępnego szacunku.

więcej

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że serwis internetowy Michael Ström korzysta z plików typu cookie celem świadczenia usług w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Proszę kliknąć TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej o naszej Polityce Prywatności, w tym o zmianie ustawień w zakresie plików cookies. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że niedokonanie zmian ustawień przeglądarki oznacza, że pliki te zostaną umieszczone na urządzeniu, z którego Państwo korzystacie.
AKCEPTUJĘ