Michael/Strom

ZAŁÓŻ RACHUNEK   En Pl

Rynek długu w czasach zarazy

Rynek długu przez dekadę pęczniał wspierany przez politykę niskich stóp procentowych. Pojedyncze głosy ostrzegały przed konsekwencjami tego wzrostu, ale dopiero epidemia koronawirusa wspomagana przez wojnę naftową pozwala tym ostrzeżeniom wybrzmieć głośnym echem.

więcej

Podsumowanie miesiąca na rynku obligacji korporacyjnych

W miesięczniku kredytowym przedstawiamy najnowsze statystyki dotyczące rynku obligacji korporacyjnych oraz informujemy o najważniejszych wydarzeniach ze spółek.

Pobierz Zobacz

Metale szlachetne odporne na koronawirusa

Rozprzestrzenianie się koronawirusa pomogło w zwyżce notowań złota i srebra, a jednocześnie nie skorygowało istotnie wcześniejszego wzrostu notowań palladu, który – choć zaliczany do metali szlachetnych – zastosowanie znajduje przede wszystkim w przemyśle.

więcej

Dane makroekonomiczne – wolniejszy wzrost przy rosnących cenach

Styczniowe dane z polskiej gospodarki wpisały się w oczekiwania co do wolniejszego wzrostu w całym 2020 r. Dane z poszczególnych sektorów nie zaskakiwały istotnie ani na plus, ani na minus. Za najważniejszy odczyt uważamy inflację, bowiem po raz pierwszy od września 2012 r. wzrosła ona powyżej górnego celu inflacyjnego NBP.

więcej

Dlaczego ponad połowa Polaków nie przystąpiła do Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Jeden z kluczowych projektów – Pracownicze Plany Kapitałowe – nie cieszy się popularnością. Polski Fundusz Rozwoju ogłosił, że na koniec 2019 roku w I turze zdecydowało się przystąpić do niego 39% uprawnionych pracowników, co bezpośrednio oznacza, że 61% uprawnionych zdecydowało się nie skorzystać z wprowadzonego przez Państwo programu emerytalno-oszczędnościowego.

więcej

Jak pokonać inflację inwestując?

Wyobraźmy sobie, że ktoś co roku zabiera nam 2-3 proc. posiadanych oszczędności nie dając nic w zamian. Tym właśnie jest inflacja dla naszego kapitału, cichym podatkiem, którego można jednak nie zapłacić lub przynajmniej zmniejszyć jego wysokość.

więcej

Podsumowanie miesiąca na rynku obligacji korporacyjnych

W miesięczniku kredytowym przedstawiamy najnowsze statystyki dotyczące rynku obligacji korporacyjnych oraz informujemy o najważniejszych wydarzeniach ze spółek.

Pobierz Zobacz

Dane makroekonomiczne – przemysł ciąży gospodarce

W grudniu 2019 r. mieliśmy do czynienia ze słabymi danymi dotyczącymi produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. Co więcej, nie spodziewamy się przełomu w przemyśle w 2020 r., głównie z uwagi na słabnący popyt zewnętrzny i oczekiwany spadek inwestycji publicznych. Z kolei na wyróżnienie zasłużył rynek deweloperski, który zarówno w grudniu, jak i w całym 2019 r. dostarczył dobrych danych. W 2019 r. oddanych zostało ponad 200 tys. mieszkań, natomiast przekroczenie tej liczby w 2020 r. uważamy za zadanie ambitne. Wydaje się, że gospodarkę w 2020 r. może napędzać konsumpcja, aczkolwiek nie nastawiamy się na spektakularny wynik. O ile oczekiwania co do wzrostu PKB za 2019 r. kształtują się na poziomie powyżej 4 proc., o tyle w 2020 r. będzie to raczej o ok. 1 pkt proc. mniej. W grudniu mieliśmy do czynienia z zaskakująco wysoką inflacją, dlatego odczyty w 2020 r. oraz posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej będą uważnie śledzone przez rynki. 

więcej

Hossa na globalnym rynku obligacji

Blisko 8 proc. zarobiły najlepsze fundusze polskich – długoterminowych – papierów skarbowych w ostatnich 12 miesiącach. Najlepsze fundusze dłużne rynków wschodzących osiągnęły nawet dwucyfrowe stopy zwrotu. Pytanie, czy można te wyniki powtórzyć?

więcej

Co nas czeka w 2020 roku?

Rok 2020 zapowiada się równie, a być może nawet bardziej emocjonująco, niż kończący się rok 2019. Wyzwania i szanse roku 2019 prawdopodobnie wyewoluują w decyzje i rozstrzygnięcia, a procesy ciągnące się miesiącami lub latami powinny się zakończyć.

więcej

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że serwis internetowy Michael Ström korzysta z plików typu cookie celem świadczenia usług w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Proszę kliknąć TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej o naszej Polityce Prywatności, w tym o zmianie ustawień w zakresie plików cookies. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że niedokonanie zmian ustawień przeglądarki oznacza, że pliki te zostaną umieszczone na urządzeniu, z którego Państwo korzystacie.
AKCEPTUJĘ